Co robić gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły?

Dzień dobry.Mam syna 13lat. Od miesiąca przestał chodzić do szkoły.Na moje pytania odpowiada nie ma szkoły.Boje się,że szkoła wyśle do sądu rodzinnego odnośnie tej sytuacji.Jestesmy już umówieni psychiatrą,bo jest podejrzenie fobii.Wczesniejsze wyjścia do szkoły kończyły się kilka razy w toalecie Ma problemy z nauką ,a teraz robi sobie takie zaległości nic do niego nie dociera nawet jak mówię że trafi do ośrodka.Zawsze był grzecznym dzieckiem aż do teraz.Jest trochę otyłym ,ale mówi że to jemu nie przeszkadza.Niewiem co może być przyczyną takiego zachowania?

Dzień dobry,

Sytuacja może być złożona, bardzo dobrze, że jest umówiona wizyta do lekarza psychiatry może zadziała farmakoterapia i jeśli jest to fobia to obniży jego poziom lęku. Może warto się zastanowić nad nauczaniem indywidualnym (ale tu pewnie lekarz musi wypisać zaświadczenie że jest wskazane). co do przyczyny trudno powiedzieć po tak krótkim opisie najważniejsze by nie straszyć syna ośrodkiem ON teraz potrzebuje zrozumienia i wsparcia. zachęcam do rozmów ale z dużą dozą zrozumienia że jest mu ciężko i że będzie pani robić wszystko by tylko poczuł się lepiej. Niestety fobie i duży poziom lęku, który im towarzyszy, naprawdę może spowodować bóle brzucha, rewolucje żołądkowe czy inne objawy psychosomatyczne. Może warto poszukać dla Syna psychoterapeuty. Młodzież czasami bardziej się otwiera przed obcą osobą niż przed rodzicami. Najważniejsze by dziecko czuło się bezpiecznie i miało w Pani wsparcie. Co do samych przyczyn to złożona sprawa gdyż na dzień dzisiejszy trudno się odnieś mi co tak naprawdę się dzieje jeśli to fobia to może być wynikiem np trudnej, kryzysowej sytuacji która mogła mieć miejsce w szkole lub w drodze do szkoły, może też być wynikiem innych kryzysów które doświadcza syn np. w relacjach rówieśniczych. Odpowiedz na to pytanie pewnie udzieli psycholog po wizycie z Panią i z synem gdzie zbierze wywiad i ustali co jest przyczyna jak i określi plan działania. Życzę wszystkiego dobrego i dużo zrozumienia dla stanów emocjonalnych swojego syna jak i dla własnych.

pozdrawiam Marzena Miodońska Winkler