Co robić? Kiepskie samopoczucie...

Mam 14 lat. Chodzę do 2 gim. Moim problemem jest złe samopoczucie. Ponieważ, gdy wstaję do szkoły, to czuję się po prostu jak w środku nocy. A w dodatku bardziej jestem zmęczona po wyjściu z łóżka, niż przed położeniem się. Nawet jak wcześniej pójdę spać, to nie daje nic (np. o 21:00). Ledwo się uczę na lekcji, bo spać mi się chce! Tak czasami mam. Jak jest głośno na lekcji i nie mogę wytrzymać, to kładę ręce na ławkę i głowę i zamykam oczy, wtedy jest mi lepiej. A jeszcze się gorzej poczułam, że nie mam z chłopakiem szans... który mi się podoba... no więc idę do lustra i patrzę na siebie i mówię, co za wstyd, bo już cała szkoła o tym się dowiedziała, że podoba mi się i myśleli, że już z nim chodzę... wnerwiające...

Witaj!

Smutek, senność, uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją uwagi, drażliwość są objawami depresji. Na podstawie samego listu nie mogę jednak postawić diagnozy. Dlatego uważam, że powinnaś umówić się na wizytę u psychiatry bądź psychoterapeuty, który będzie mógł postawić pewną diagnozę i zaproponować konkretne leczenie. Na wizytę możesz umówić się w poradni zdrowia psychicznego lub w prywatnym gabinecie psychoterapeutycznym. Adresy znajdziesz w internecie.

Jednak na początek, powinnaś opowiedzieć o swoich dolegliwościach rodzicom. Ze względu na fakt, że jesteś osobą niepełnoletnią, jeden z rodziców powinien towarzyszyć Ci w trakcie wizyty u specjalisty.

Depresja jest chorobą, którą się leczy. Nieleczenie powoduje nasilenie objawów i nawroty choroby. Nie lekceważ proszę swoich dolegliwości, bo mogą one przysporzyć Ci wielu problemów, również na gruncie towarzyskim.

Pozdrawiam.