Co robić w przypadku podejrzewania o niepłodność?

Witam! Od 4 lat staramy sie o dziecko ale nic z tego nie wychodzi:(.Robilismy z mezem badania i niby wszystko jest w porzadku,a jednak dalej nic.Niewiem czy zmienic lekarza moze podejmie sie innych badan.Prosze o podpowiedz.Wiki

Witam, niepłodność może być też konsekwencją blokad psychicznych,które wynikają z nieświadomych obaw pacjenta. Ciało i psychika wzajemnie na siebie oddziaływają, bardzo często nie docenia się siły psychiki i jej wpływu na niepłodność. To co dotyka osoby na poziomie fizycznym, zawsze jest poruszające emocjonalnie. A z niepłodnością wiąże się poczucie mijającego czasu, bezradności, straty, żalu itp i równocześnie towarzyszy jej wiele niewiadomych. Warto w toku diagnozy medycznej, skorzystać z konsultacji z psychoterapeutą i przyjrzeć się czy coś na poziomie psychicznym, nie wpływa na niemożność zajścia w ciąże. Psychoterapia może być istotnym wsparciem w leczeniu. Pracując od lat z kobietami starającymi się o dziecko, obserwuję, iż wcześniej czy później pojawiają się u nich nastroje depresyjne, które blokują, spowalniają lub uniemożliwiają proces leczenia.
Zmiana lekarza może nie rozwiązać problemem, a leczeniu na pewno sprzyja to, że ma Pani zaufanie do swojego lekarza. Wiele osób leczących niepłodność, ma magiczną wiarę w to, że inny lekarz ma taką wiedzę, że tym razem się uda. A tak często nie jest. Pozdrawiam