Co robić w sytuacji wystąpienia miesiączki podczas stosowania krążka antykoncepcyjnego?

Witam, Używam krążki już 3 msc, w tym cyklu po po około 15 dniu w środę został wyjęty krążek na około 20h przez przypadek, następnie ponownie włożony. Czy seks który zaistniał przed wyjęciem krążka był bezpieczny? Okazało się ze dziś (niedziela) dostałam okresu, mimo ze był krążek włożony po tej przerwie. Co w takiej sytuacji robić?

Lek. Paweł Szadkowski

Wyjęcie krążka na tak długi okres może spowodować zmniejszenie ochrony antykoncepcyjnej. Jeśli jest Pani pewne, że był to 3 tydzień, to są dwie opcje. Albo jak najszybciej założyć nowy system terapeutyczny dopochwowy i rozpocząć następny
trzytygodniowy okres jego stosowania. Albo nie zakładać systemu terapeutycznego dopochwowego ponownie. Poczekać do wystąpienia krwawienia z odstawienia i założyć nowy system terapeutyczny dopochwowy nie później niż po
7 dniach. Wszystkie te informacje zawarte są w ulotce dołączonej do opakowania.
W Pani sytuacji proszę usunąć "stary krążek" i po 7 dniach od przypadkowego usunięcia krążka, założyć nowy.