Co robić z rozdrapanym pieprzykiem?

Z mojej totalnej głupoty zdrapalam usilnie czerwony mały pieprzyk na lewej piersi (pieprzyk alla krwinka) miałam pozniej cholerny ból piersi od wewnątrz. Dzisiaj pojawił mi się dużych rozmiarów strup. Czy przez swoją głupotę mogłam sobie zrobić krzywde?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. W tej sytuacji wskazana jest wizyta u dermatologa, który będzie mógł dokładnie obejrzeć zmianę i potwierdzić, czy faktycznie był to pieprzyk i czy wymaga to interwencji. Do tego czasu należy obserwować ranę. Jeżeli nie doszło do powstania infekcji, czy stanu zapalnego to rana powinna się ładnie zagoić.

Po zagojeniu się rany należy obserwować czy pieprzyk nie zmienia swojego koloru lub wielkości. Oczywiście oprócz samobadania konieczne są regularne wizyty u specjalisty, który za pomocą dermatoskopu sprawdzi, czy pieprzyk zmienia się w sposób budzący podejrzenia. Ponadto jeżeli znajduje się on w miejscu podatnym na podrażnienia, lekarz może podjąć decyzję o jego usunięciu. Więcej na ten temat można przeczytać na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nalezy-badac-pieprzyki

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-w-przypadku-naruszenia-pieprzyka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozdrapanie-malego-pieprzyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.