Co robić z tym bólem szyjnego kręgosłupa?

Dzień dobry. Mam 43 lata,jestem po wypadku samochodowym 4 lata temu. Ostanio nasiliły mi się objawy bólu odcinka szyjnego.Proszę o interpretację wyniku rezonansu kręgosłupa szyjnego oraz pokierowanie co dalej. Zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa szyjnego z jego kifotycznym ustawieniem i szczytem kifozy na poziomie C4-C5. Trzony kręgów szyjnych prawidłowej wysokości. Pogranicze czaszkowo-szyjne prawidłowo wykształcone z zachowaną rezerwą objętościową. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze miernego stopnia w kręgosłupie szyjnym pod postacią osteofitozy brzeżnej na krawędziach przednich i tylnych ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach międzywyrostkowych i unkowertebralnych w odcinku dolnym kręgosłupa. Krążki międzykręgowe wykazują obniżony sygnał w obrazach T2-zależnych - zaburzenia uwodnienia. Dodatkowo krążki międzykręgowe C4-C5, C5-C6 o obniżonych wysokościach. Uogólnione zwężenie przestrzeni płynowej przed- i zardzeniowej, co spowodowane jest kifotycznym ustawieniem kręgosłupa. Poziom C2-C3, C3-C4: w normie. Otwory międzykręgowe prawidłowej szerokości. Rezerwa objętościowa kanału kręgowego zachowana. Cech ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych nie uwidoczniono. Poziom C4-C5: Widoczna jest pośrodkowa przepuklina krążka międzykręgowego typu protruzji, wpuklająca się do kanału kręgowego na głębokość około 2,4 mm, widoczna w kanale kręgowym na długości około 5,5 mm, która znosi przestrzeń płynową przedrdzeniową, uciska worek oponowy, modeluje rdzeń kręgowy. Uwypuklenie bulging zwęża obydwa otwory międzykręgowe, korzenie nerwów rdzeniowych na wysokości otworów międzykręgowych i zachyłków bocznych z cechami modelacji. Wymiar AP kanału kręgowego wynosi 7,8 mm. Poziom C5-C6: Widoczna jest pośrodkowo- nieznacznie prawoboczna przepuklina krążka międzykręgowego typu kstruzji, wpuklająca się do kanału kręgowego na głębokość około 3,2 mm, widoczna w kanale Kręgowym na długości około 11 mm, która znosi przestrzeń płynową przedrdzeniową, uciska worek oponowy, modeluje i uciska rdzeń kręgowy, powoduje zwężenie wymiaru AP kanału kręgowego do 7 mm. W stosunku do badania poprzedniego TK- wyraźna progresja wielkości przepukliny. Cech ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych nie uwidoczniono. Poziom C6-C7: w normie. Wnioski: Kifotyczne ustawienie kręgosłupa szyjnego ze szczytem kifozy na poziomie C4-C5. Pośrodkowa przepuklina typu protruzji na poziomie C4-C5 z bezwzględną stenozą kanału kręgowego. Pośrodkowo- nieznacznie prawoboczna przepuklina typu ekstruzji z cechami migracji ku górze na poziomie C5-C6-progresja wielkości w stosunku do badania poprzedniego z cechami ucisku rdzenia kręgowego i bezwzględną stenozą kanału kręgowego. Umiarkowana spondyloza szyjna. Dziękuję.

Dzień dobry,

z powodu na progresja przepukliny oraz opisanych zmian wskazana stacjonarna konsultacja z lekarzem neurochirurgiem lub otropeda, neurolog który oceni stan kliniczny porównując z płytką badanie.

Lekarz neurochirurg zdecyduje co do leczenia czy tez zmiany kwalifikują się do zabiegu operacyjnego czy rehabilitacja.

Decyzję podejmnie lekarz neurochirurg po badaniu przedmiotowym i podmiotowym,

Pozdrawiam