Co robić z tymi bolesnymi krostami?

Witam serdecznie, kilka tygodni temu pojawiły mi się na twarzy krosty w związku z tym poszłam do kosmetyczki na kwasy (kwas azelainowy) zabieg powtórzyłam dwukrotnie, jednak zmian na skórze było coraz więcej. Udałam się do lekarza rodzinnego, który przepisał mi sumamed, niestety to też nic nie dało. Na chwilę obecną mam wrażenie, że z dnia na dzień jest coraz gorzej. Krosty bardzo bolą i swędzą jednocześnie. Są czerwony, jakby podpuchnięte z małymi ropnymi czubkami.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

W pierwszej kolejności zalecamy wizytę u lekarza dermatologa. Specjalista po precyzyjnym badaniu przedmiotowym oceni charakter takich bolących zmian, a także wskaże właściwy kierunek działania. Możliwe, że występujące krosty mogłyby odpowiadać zaawansowanej fazie w trądziku różowatym. Charakter grudkowo - krostkowy wynika najczęściej z zakażeń bakteryjnych oraz zalegania wągrów w skórze twarzy.

Taka przypadłość rozwija się głównie pod wpływem stresu, zaburzeń hormonalnych, niewłaściwej pielęgnacji twarzy oraz nieprawidłowej diety. Spożywanie alkoholu, słodyczy, czy ostrych przypraw mogą tylko nasilać problem.

Istnieje prawdopodobieństwo, że wcześniej wykonywany zabieg kwasów mógł spotęgować trądzik i zakażenie bakteryjne.

Lekarz specjalista może zdecydować o konkretnej antybiotykoterapii, a także leczenia retinoidami, co uważane jest za skuteczne.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-rozowaty

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-rozowaty-czym-sie-charakteryzuje

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.