Co robię źle? Jak mogę schudnąć?

1. Witam. Mam 15 lat, obecnie ważę 77 kg przy wzroście 173. Jestem kobietą. Jestem dość aktywna fizycznie, mam 4 godz wf. w ciągu 5 dni oraz uczęszczam na dodatkowe zajęcia sportowe, tzw. SKS, 2 godz. tygodniowo. 2. Wcześniej próbowałam głodówki, ale moja chęć odchudzania się w ten sposób szybko minęła. 3. W mojej rodzinie występuje otyłość lub nadwaga, moja mama jest otyła. W mojej rodzinie obydwie babcie mają chorą tarczycę, ale ja robiłam badania, u mnie jej nie wykryto. 4. Tak, robiłam badania na tarczycę. 5. Śniadanie: nie jem śniadania. Obiad: (są to różne godz. między 14-16) jem to, co mama ugotuje. Po obiedzie piję sok pomaranczowy ok. 250 ml (Zupa lub ziemniaki. Nie przepadam za mięsem. Spora ilość.) Podjadam słodycze, owoce. Kolacja około godz. 18, na pewno przed 20, jest to zazwyczaj coś z obiadu lub kanapka z masłem i np. żółtym serem. Weeekend: Śniadanie: kisiel, ok. 350 ml, piję szklankę herbaty około godz. 11. Obiad: kasza gryczana, ciemny sos z torebki, surówka z sałaty lodowej, nie jem dużo. Kolacja: nie jem, choć czasem się zdarza, wtedy jakieś platki owsiane lub coś lekkiego również do godz. 20. 6. Nie choruję na żadne choroby. Dodam jeszczę, że mimo tego, że mam 15 lat, wiem dobrze, że źle wyglądam. Źle czuję się ze swoją wagą, a przede wszystkim w dużym brzuchem, który jest moim głównym problemem. Bardzo lubię jeść owoce i warzywa, słodycze też nie są mi obce :D Od wakacji postanowiłam biegać i jeździć na rowerze codziennie 30 km (rowerem). Teraz jeżdzę na rolkach. Baaardzo proszę o pomoc.

Witam,

Twoje BMI wynosi 25,75. Odpowiada to 90 centylowi (nadwadze), aczkolwiek "zbliżasz" się do otyłości.

Nie stosuj więcej głodówek, na pewno rozregulowały Twój metabolizm, przez co trudniej Ci schudnąć.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa,
- owoce,
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste),
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie),
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone),
- tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).
Piramidę Zdrowego Żywienia znajdziesz na: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci.

Pomocne mogą okazać się artykuły:http://portal.abczdrowie.pl/informacje. Bardzo efektywne w redukcji masy ciała są zajęcia aerobiku typu fat burner. Są one ukierunkowane na spalanie tkanki tłuszczowej. Gorąco Ci je polecam. Warto także odwiedzić siłownię. Jeśli wcześniej ćwiczyłaś niewiele lub wcale, wysiłek wprowadzaj systematycznie. Nie czekaj z aktywnością do wakacji.

To, co możesz zrobić, to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Pozdrawiam