Co się ze mną dzieje? Czuję się jak ptak w klatce

Mam 27 lat. Od 6 lat jestem mamą. Jakoś mnie to wcale nie cieszy. 11 miesięcy temu urodziłam drugie dziecko. Wszystkie obowiązki mnie przytłaczają. Siedzę zamknięta sama z dziećmi w domu. Mąż bardzo dużo pracuje. Jedyne moje wyjście z domu to codzienne zakupy. Nie mam w nikim wsparcia. Mam wrażenie, że nikt mnie nie rozumie. Czuję się gorsza od innych. Prawie codziennie płaczę i mam myśli samobójcze. Pewnie bym to zrobiła, gdyby nie dzieci. Czuję się jak uwięziony ptak w klatce.

Opisane objawy mogą wynikać po części z nadmiaru obowiązków, przemęczenia, ciągłej monotonii i braku odmiany. Wiele młodych mam zgłasza podobne skargi, szczególnie jeśli nie mają lub mają zbyt małe wsparcie ze strony osób bliskich. Niekiedy wystarczy szczera rozmowa z partnerem, zaangażowanie go w opiekę nad dzieckiem, chwila dla siebie, wyjście do kosmetyczki czy fryzjera, wspólne przeorganizowanie obowiazków domowych. Poważniejszym problemem są zgłaszane myśli samobójcze. Obniżenie nastroju, smutek i rozważania o ew. odebraniu sobie życia mogą świadczyć o zaburzeniach depresyjnych. W tym przypadku konieczna jest wizyta u psychiatry w celu postawienia dokładnej diagnozy i wdrożenia leczenia.