Co się ze mną dzieje? Czy ja jestem chora, czy po prostu życie tak wygląda?

Mam 20 lat, od dłuższego czasu mam poważne problemy ze sobą;/. Bywają okresy normalnego życia, ale od ok 1,5 roku czuje się tragicznie, bez powodu płaczę, wpadam w jakieś masakryczne doły, cierpię na bezsenność, po tygodniu czy dwóch, kiedy się to zacznie, zaczynam wymyślać sobie choroby, jestem pewna, że umrę.

Po wielu wizytach u specjalistów i specjalistycznych badaniach jestem dopiero w stanie uwierzyć, że nic mi nie jest, ale za jakiś czas wymyślam kolejną chorobę - taki stan trwa kilka tygodni, nawet miesięcy, potem jakby z tego wychodzę, żyję normalnie, a potem wszystko zaczyna się od początku. Bywają tez okresy kiedy jestem przeszczęśliwa, czuję, że mogę przenosić góry, mam mnóstwo planów, robię kilka rzeczy na raz i rozpiera mnie energia. Od wielu lat piszę pamiętnik, można by go właściwie pokolorować, podzielić na rozdziały: czarne, piękne kolorowe, albo zwyczajne – białe.

Szczerze mówiąc kiedy jest źle ja czekam na te lepsze okresy, bo wiem, że kiedyś przyjdą, ale jednocześnie nie potrafię zmienić stanu w jakim się znajduję i tylko czekam aż będzie lepiej. Czy ja jestem chora, czy po prostu życie tak wygląda? Bo jeśli tak wygląda życie, to nie wiem czy chcę żyć.

20 LAT ponad rok temu

Witam!

Jeżeli opisane przez Ciebie dolegliwości wpływają na Twoje funkcjonowanie to być może powinnaś uwzględnić rozpoczęcie psychoterapii.

Opisany przez Ciebie sposób funkcjonowania pozwala wnioskować o występowaniu nerwicy hipochondrycznej. Doszukiwanie się nowych chorób, uporczywe sprawdzanie, czy dolegliwości mają podłoże somatyczne, a w przypadku ich wykluczenia doszukiwanie się nowych chorób, może dezaktywować Twoje funkcjonowanie.

Proszę pamiętać, że dodatkowym "utrudnieniem" są faktyczne odczuwanie dolegliwości, złe samopoczucie. Przedłużający się stan może wpływać na jakość życia psychicznego, powodować m.in obniżenie samopoczucia, depresję, etc.

Warto, aby skonsultowała Pani swoje dolegliwości z lekarzem psychiatrą, który na podstawie diagnostyki różnicowej będzie mógł postawić diagnozę. Również rozpoczęcie psychoterapii będzie pomocne.

Pozdrawiam