Co stosować na szybkie gojenie rany po zabiegu usunięcia brodawki?

Usunąłem brodawkę (ok 6-7mm średnicy) u chirurga (skalpel). Rana została zaszyta, za około tydzień, jak będzie dobrze, ma być zdjęcie szwów. Zależy mi że zminimalizować powstającą bliznę. Rozumiem że żele/maści na zmniejszanie blizn dopiero po zagojeniu rany. Mam w związku z tym następujące pytania: 1. Ile może trwać gojenie (mniej więcej) zanim będę mógł zacząć używać żelu na blizny? 2. Czy do tej pory, zanim się nie zagoi, dobrym pomysłem będzie stosowanie maści/żeli na gojenie ran? Rana będzie cały czas nawilżona więc chyba szansa na brzydką bliznę zmaleje, czy raczej nie ma sensu i to czysty marketing? Czy mogę taką maść na gojenie stosować już na drugi dzień po zabiegu? Jeśli ma sens, to drodzy lekarze, jakie żele/maści na gojące rany, a potem na blizny polecacie?

Lek. Paweł Szadkowski

Powstawanie blizny (jej rozmiaru, czy tendencji do tworzenia bliznowców) jest bardzo indywidualną sprawą. Do czasu zagojenia się rany i usunięcia szwów powinno wystarczyć normalne odkażanie jej octeniseptem i regularna wymiana opatrunków (jałowe). Stosowanie żelów/maści może doprowadzić do tego że rana zacznie się 'ślimaczyć' (stosowane są one raczej do powierzchownego uszkodzenia naskórka). Maści 'na blizny' np. cepan, czy maści sylikonowe najlepiej zastosować kilka dni po ściągnięciu szwów (ale tylko jeśli rana jest już wygojona/'szczelnie zamknięta') i stosować je regularnie przez długi okres (nawet kilku miesięcy).