Co stosować po ukąszeniu kleszcza?

Witam serdecznie, Ostatnio "złapałam" kleszcza. Bardzo szybko został wyciągnięty, był bardzo mały. Jednak po wyjęciu na skurzę pojawiła się czerwona plama, nie przypomina ona rumienia. Jest po prostu wypukły czerwony nie wielki ślad. Czy jest jakaś maść wydawana bez recepty która może pomóc ?

Lek. Paweł Szadkowski

Jest to najpewniej zwykły odczyn po ukąszeniu. Może pani odkażać miejsce np. octetniseptem. Jeśli miejsce będzie nabierało lekko sinego odcieniu lub zacznie być wypukłe (lub zaobserwuje pani inne objawy miejscowe), warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu oceny.