Co stres może wpływać na wzrost?

Witam mam pytanie czy przejmowanie sie swoim wygladem, martwienie czy stres z tym zwiazany może zahamować wzrost ciała w wieku ok 16,5r? Czy raczej to nie ma wiekszego wpływu i nie potrzebnie sie przejmuje? Dodam ze obecnie mam 26 lat 174 cm i własnie w wieku 16,5 spotkało mnie coś przykrego czym sie przejmowałem dość długo i teraz sie zastanawiam czy miało to wpływ na mój wzrost. z Góry dziekuję za odpowiedź

Lek. Paweł Szadkowski

Dojrzewanie płciowe średnio zaczyna się w wieku 12-16 lat. Przyspieszenie tempa wzrastania występuje nagle, prawie dwa lata przed dojrzewaniem. Skok pokwitaniowy jest czuły na warunki socjo-ekonomiczne i bardzo silny stres mógł pośrednio na niego wpłynąć. Warto jednak kierować się średnim wzrostem swoich rodziców i wg tego szacować własną wysokość i ew. zaburzenia.