Co terapeuci robią z dokumentami byłych pacjentów?

Przerwałam psychoterapię długoterminową, podczas której terapeuta dawał mi zadania do wykonania w domu. Wiele z nich dotyczyło opisania moich prywatnych sytuacji, a cała dokumentacja została w ośrodku. Chciałabym się dowiedzieć, co terapeuci robią z dokumentami byłych pacjentów? Bo nie chcę wierzyć, że wyrzucają je na śmietnik, ale też ciężko mi uwierzyć w to, że je przechowują. Dodam, że chodziłam do prywatnego ośrodka. Nie była to terapia w ramach NFZ.

Wielu z nich rzeczywiście je przechowuje. Na pewno jednak obowiązuje ich tajemnica zawodowa, a podobne materiały powinny być w dostateczny sposób chronione. Jeśli nie ma Pani pewności- warto zapytać swojego terapeutę.

Zachęcam po prostu skontaktować się z ośrodkiem i poprosić o swoją dokumentację, szczególnie dotyczącą prywatnych sytuacji. Terapeuci zobowiązani są do zachowania tajemnicy i mogą ją ujawnić tylko na żądanie prokuratury lub sądu.

Witam. Dokumenty z danymi osobowymi nie mogą być wyrzucane na śmietnik a nas obowiązuje tajemnica zawodowa. Wielu psychoterapeutów przechowuje dokumentację, ponieważ jest im później potrzebna do procesu certyfikacji. Co zrobił Pani terapeuta, trudno zgadnąć. Powinien zniszczyć albo przechować. Pozdrawiam!

Witam serdecznie,
Dokumenty, które zbiera psycholog/terapeuta podczas spotkań z pacjentem są objęte tajemnicą zawodową. Każdy pracownik MA OBOWIĄZEK przechowywania ich przez 5 lat od momentu zakończenia pracy z danym klientem.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska