Co teraz zrobić, żeby schudnąć?

Mam 20 lat i nigdy nie miałam nadwagi. Około rok temu schudłam, od tej pory próbowałam stosować dietę 1000 kalorii. Wytrzymywałam na niej 1-2 tygodnie, czasami dłużej, ale kończyło się to oderwaniem od diety i powracanie do poprzednich nawyków. Codziennie przy tym skakałam na skakance i ćwiczyłam mięśnie brzucha. Przez jakiś czas miałam płaski brzuch, ale teraz jest on ciągle wypchnięty. Za każdym razem bałam się, że jeśli zjem coś ponad 1000 kalorii, wpłynie to na mój brzuch. Jeśli tylko odrywam się od diety i zaczynam jeść więcej mój brzuch wygląda jak balon, do tego mam spowolniony metabolizm. Jeśli już zaczynałam dietę, postanawiałam odmówić sobie czegoś, to nic nie zmusiło mnie, aby to złamać, ale kiedy tylko odrzuciłam dietę znowu jadłam wszystko i zaczynałam od początku. Co powinnam zmienić? Czy na śniadanie można jeść zwykłe płatki kukurydziane z jogurtem? Jeszcze jedno pytanie, czy mogę jeść małe posiłki o 9, 11, 13, 15, 17, czy może jest to za często? Pozdrawiam
20 LAT ponad rok temu

Witam,
Przede wszystkim musi Pani zmienić nastawienie do diety, sposób myślenia. Dieta to nie kara, to sposób na "zdrowsze ja". Niestety dieta to także nie chwilowe restrykcje w ilości spożywanych kcal, to sposób odżywiania na stałe, wykształcenie prawidłowych zachowań żywieniowych.

Chciałam zapytać z czego wynika Pani chęć odchudzania, jeśli jednocześnie wspomniała Pani, że nie cierpi na nadwagę? Czy wynika to tylko z chęci udoskonalenia sylwetki? Jeśli nie ma Pani problemu z dodatkowymi kilogramami myślę, że najlepiej jeśli skupi się Pani na ćwiczeniach, jakimś aerobiku, czy innych zajęciach kształtujących ciało.

Nie napisała Pani jaką ma masę ciała i wzrost. Myślę, że jest Pani w wieku, w którym 1000 kcal to za mało jak na potrzeby młodego, aktywnego fizycznie organizmu, a "wydęty brzuszek" spowodowany może być np. ciężko strawną dietą? Czy obserwowała Pani po spożyciu jakich konkretnych produktów pojawia się "wzdęcie"? Odnośnie płatków - tak, oczywiście można, najlepiej w ilości ok. 30g, jeśli do tego zestawu zamierzamy zjeść jeszcze np. kanapkę.
Lepszym rozwiązaniem będą oczywiście płatki pełnoziarniste np. musli (najlepiej bez dodatku cukru).

Posiłki w odstępach 2-godzinnych - jak najbardziej. Najlepiej robić przerwy 2-3 godzinne. Taki rozkład posiłków w ciągu dnia zapobiegnie "magazynowaniu rezerw tłuszczowych" przez organizm i dzięki temu uniknie Pani spadku energii w ciągu dnia.

Pozdrawiam ciepło