Co to jest badanie GDX?

Mam 36 lat. Dzisiaj podczas okresowego badania dna oka usłyszałam od okulisty, że jestem zagrożona jaskrą. Ciśnienie w oczach miałam 18. Polecił mi wykonanie badania GDx. Co to jest za badanie? Chciałabym więcej się dowiedzieć o nim. Czy jest to konieczne, skoro miałam dobre ciśnienie w oku?

Podczas badania dna oka okulistę pewnie zaniepokoił wygląd tarczy nerwu wzrokowego. Jaskra, uszkadzając nerw wzrokowy, daje charakterystyczne zmiany w wyglądzie tarczy nerwu wzrokowego. Dlatego niezależnie od prawidłowej wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego okulista skierował Panią na badanie GDx w celu rozpoznania lub wykluczenia jaskry. Należy pamiętać o jaskrze normalnego ciśnienia, czyli jaskrze, która rozwija się przy ciśnieniu w granicach statystycznej normy. Polecam wykonanie badania GDx, a także badania pola widzenia.