Ciąża biochemiczna, jej przyczyny i przebieg

Witam, mam 26 lat i półtora roku temu przeszłam ciążę biochemiczną. Bardzo chciałabym się dowiedzieć dokładnie, co to jest ciąża biochemiczna i szczegółowo jak wygląda jej przebieg? Czy ciąża biochemiczna jest możliwa do wykrycia za pomocą za pomocą zwykłego testu ciążowego, ja w ogóle wygląda kwestia wykrycia ciąży biochemicznej? Jakie daje objawy? Najbardziej nurtuje mnie jednak to, czy przejście takiej ciąży, raz czy dwa razy, daje szanse na normalną, zdrową ciążę i zwykłe macierzyństwo? Przede wszystkim chciałabym się dowiedzieć jakie są przyczyny ciąży biochemicznej. Jakie są uwarunkowania? Czy powstawanie ciąży biochemicznej zależy od mojego stanu zdrowia? Jakie choroby mogą być przyczyną wystąpienia takiej sytuacji i czy powinnam się udać do lekarza, aby rozpocząć diagnostykę? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Ciąża biochemiczna to określenie ciąży, która jest roniona tak szybko, że jest zbyt mała, by ją uwidocznić przy pomocy badania USG czy badania ginekologicznego. Jednocześnie do zagnieżdżenia jednak dochodzi, tak, że poziom beta HCG wzrasta i można ciążę wykryć przy pomocy domowego testu ciążowego czy badania poziomu hormonu beta HCG z krwi.
Jedno poronienie na tak wczesnym etapie nie przekreśla w żaden sposób Pani szans na szczęśliwe macierzyństwo. Najwięcej poronień w pierwszym trymestrze jest bowiem spowodowanych wadami zarodka, powstającymi w sposób losowy, nie związany ze stanem zdrowia czy genami rodziców. Najprawdopodobniej jest tak również w Pani przypadku.
Jeżeli nie występują u Pani żadne niepokojące objawy ginekologiczne, to dopiero dwa lub trzy kolejne poronienia we wczesnym etapie będą wskazaniem do dokładnej diagnostyki. Ustalenie przyczyny poronienia w praktyce nastręcza jednak wielu trudności i kosztów.
Pozdrawiam serdecznie!