Co to jest intensywna terapia insulinowa?

co to jest intesywna terapia insulinowa

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Uważa się, że jest to dużo bardziej korzystna metoda leczenia niż insulinoterapia standardowa. Ogólnie można powiedzieć, że intensywna insulinoterapia polega na wykonywaniu kilkakrotnie w ciągu dnia wstrzyknięć insuliny, co w pewnym stopniu naśladować ma naturalny rytm wydzielania tego hormonu.Jednak podkreślam, że określenie schematu insulinoterapii powinno być zlecone przez lekarza. Ze względu na ryzyko groźnych powikłań nie należy dokonywać samemu tego typu modyfikacji leczenia.

Intensywna insulinoterapia to jeden ze schematów stosowania insuliny w cukrzycy. Jego istotą jest próba naśladowania fizjologicznych rytmów wydzielania insuliny. Schemat polega na wielokrotnych (zwkle 3-5) iniekcji insuliny krótkodziałającej przed posiłkami oraz 1-2 iniekcje na dobę insuliny bazalnej zapewniającej stały, spoczynkowy poziom insuliny we krwi. Schemat tej jest bardzo uznanym modelem leczenia zwłaszcza w cukrzycy t.1 dzięki znamiennemu obniżeniu ryzyka rozwoju późnych powikłań choroby, pozwala on na wiekszą elastyczność w dostosowywaniu pór posiłków i ich składu. Wymaga jednak bardzo dobrej wiedzy diabetologicznej ze strony pacjenta, prowadzenia regularnych w ciagu dnia samokontroli glikemii oraz w niewielkim stopniu zwiększa ryzyko incydentów hipoglikemii.