Co to jest konflikt serologiczny?

Witam, chciałabym się dowiedzieć, co to jest konflikt syrologiczny. Mam grupę krwi 0 Rh-. Jestem teraz w drugiej ciąży, pierwsza to poronienie. Miałam łyżeczkowanie i później po zabiegu dostałam zastrzyk ze wzgledu na tę grupę krwi, żeby przy drugiej nie było komplikacji. Za bardzo nie wiem, o co chodzi. Proszę o wyjaśnienie.

I jeszcze takie pytanko: czy mogę podróżować samolotem, będąc ciąży miedzy 7 a 9 tygodniem? Podróż ok. 2,5 godz. Jedni mówią, że nie jest wskazane, ponieważ grozi poronieniem, inni jeszcze co innego. Nie wiem, co na ten temat już myśleć. Podróże znoszę dobrze. Proszę o szczerą odpowiedź. Dziękuję

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Jeżeli chodzi o Pani pierwsze pytanie. Prosi Pani o ogólne informacje związane z konfliktem serologicznym, dlatego pozwolę sobie odesłać do artykułu na naszym serwisie na ten tema - tutaj. Jeżeli po jego lekturze nadal będzie miała Pani jakieś wątpliwości, z chęcią odpowiem na pytania.

Podróż samolotem jest względnym przeciwskazaniem, ale nie bezwzględnym. Zawsze powinno się brać pod uwagę ogólną kondycję kobiety w ciąży, ważny jest też okres ciąży, tzn. najbardziej bezpieczny do podróżowania jest drugi trymestr  - unika się wtedy możliwych krwawień typowych dla pierwszego trymestru oraz wywołania przedwczesnego porodu, co najbardziej jest możliwe w trzecim trymestrze ciąży. Jeżeli jest to ciąża wysokiego ryzyka bądź mnoga, to odradzałabym. Ważne też jest miejsce, gdzie się leci - by nie była to zbyt drastyczna zmiana klimatu albo miejsce to nie stwarzało wysokiego ryzyka zachorowania na choroby, które są nietypowe dla kraju, w którym mieszka się na stałe.

Innym możliwym powikłaniem jest choroba zakrzepowa, na którą kobiety w ciąży są bardziej narażone. Dlatego ważne jest, by w jakiejkolwiek dłuższej podróży (niekoniecznie samolotem) - długo nie siedzieć, robić przerwy na "spacer", od czasu do czasu poruszać stopami, by uruchomić mieśnie łydek.

Podsumowując - jeżeli chodzi o podróż samolotem w ciąży nie jest to zakazana sprawa, ale zawsze stwarza podwyższone ryzyko. Dlatego warto się skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, by dokładnie omówić to zagadnienie, i uzależnić to od indywidualnych wskazań, a nie od ogólnych poglądów.

Serdecznie pozdrawiam.