Surowica lipemiczna a zdrowie córki

Dzień dobry. Nazywam się Krzysztof i mam 37 lat. Chciałbym się spytać  co to jest surowica lipemiczna. Kilka dni temu moja córka miała skierowanie na badania krwi. Dzisiaj odebrałem wyniki  badań laboratoryjnych córki właśnie z zapisem „surowica lipemiczna”. Czy to oznacza ze moje dziecko jest na cos chore? Chciałbym wiedzieć co to jest takiego, czy jest to coś co powinno mnie zaniepokoić. A może zrobić badania jeszcze raz? Córka na nic się nie uskarża i nic ja nie boli, więc tym bardziej tajemniczy zapis o surowiczy lipemicznej mnie niepokoi. Czy powinienem z córką natychmiast udać się do lekarza? Może powinniśmy wykonać jakieś badania albo wręcz od razu zacząć przyjmować leki? Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tej sprawy bo zaczynam się trochę martwic. Z góry serdecznie dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

Milena Lubowicz

Surowicza lipemiczna oznacza mleczno-mętne zabarwienie surowicy lub osocza spowodowane podwyższonym stężeniem lipoprotein, widoczne gołym okiem. Związane jest to ze spożyciem posiłku przed badaniem, stresem lub zmianami chorobowymi. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę, że pozostałe wyniki wykonywane z takiej krwi mogą być obarczone błędem. Zaleca się powtórzenie badania po 12-godzinnej abstynencji od jedzenia.
Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Surowica lipemiczna to surowica mętna, która zawiera wysokie stężania lipidów. Surowica taka wystąpić może u osób zdrowych , po zjedzeniu posiłku bogatego w lipidy. Może też być wynikiem stanów chorobowych, zaburzeń gospodarki lipidowej, niektórych chorób dziedzicznych czy chorób trzustki.

W jakim wieku jest Pańska córka? Czy przyszła na czczo na badania? U małych dzieci czasami może to być trudne i przez to dawać niejednoznaczne wyniki.

Poza tym ważne są też wyniki innych badań, które były wykonywane. Jak wyglądają lipidy? Warto wykonać stężenia cholesterolu, poszczególnych jego frakcji i trójglicerydów.

To, że surowica jest lipemiczna, jest ważną informacją dla lekarza, interpretującego badania. Na aparatach starszej generacji mogło to dawać zafałszowane wyniki niektórych parametrów, przy aparatach nowszej generacji nie powinno mieć już na to wpływu.

Proszę raz jeszcze powtórzyć badanie na czczo, a potem z wynikiem udać się do lekarza, który zinterpretuje całość wyników, wraz z innymi wartościami lipidów, zbierze wywiad i zbada Pańską córkę.

Sama surowica lipemiczna nie świadczy o chorobie, jest to raczej wskazówka diagnostyczna dla lekarza, którą trzeba wziąć pod uwagę, jeśli istnieją przesłanki, że występuje jakaś choroba.

Surowica lipemiczna jest tylko groźnie brzmiącą nazwą, pod którą nie kryje się jednak żadna konkretna choroba. Warto jednak przyjrzeć się, czy u córki nie pojawią się inne niepokojące objawy oraz czy w rodzinie nie było chorób sercowo-naczyniowo-krążeniowych w dość młodym wieku.