Co to jest zwapnienie nerek?

Co to jest zwapnienie nerek? Czy jest to groźne? Jak się leczy zwapnienie nerek? Do czego może doprowadzić nieleczone?
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Samo hasło "zwapnienie nerek" to za mało by opisać przebieg i rokowanie, ponieważ jest to tylko objaw, a nie choroba, tak jak np. gorączka, czy żółtaczka. Nie wiem ponadto  jak rozległe są zmiany.

W pierwszej kolejności należy wykluczyć obecność najczęstszych przyczyn wapnicy nerek, tj. nadczynności gruczołów przytarczycznych, hiperkalcurię. Dlatego proponuję:
- oznaczenia poziomy parathormonu, wapnia i fosforanów we krwi
- badanie ogólne moczu
- oznaczanie wydalania wapna i fosforanów z moczem

W zależności od wyników badań będzie można ustalić dalsze postępowanie, ewentualne leczenie.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!