Co to może być? Ciągle się boję

Mam 34 lata. Od roku czuję się fatalnie. Czuję lęk przed wyjściem z domu gdziekolwiek. Przez pewien czas wróciło wszystko prawie do normy, jednak od dwóch miesięcy powróciło podwójnie. Pół roku temu miałem zabieg na żylaki (prawa noga). Teraz czeka mnie lewa. Może to stres, lecz ostatnio byle czym się podniecę i zaraz trzęsą mi się nogi. Do tego doszła czasami bezsenność, a co za tym idzie, dziwne myśli, że będę umierał.

Dostaję czasem potów, chwilowy ucisk w klatce piersiowej, lekki bezdech i ogarnia mnie silny strach, czuję jakbym tracił przytomność, oraz szybkie bicie serca. Dostaję czasem dziwnego kaszlu i mój język ma smak, jakbym połknął baterię. Alkohol przynosi mi ulgę. Kiedy jestem na rauszu, wszystko jest dobrze, jednak kac powoduje to, co napisałem powyżej. Są czasem dni, kiedy wszystko jest prawie w normie, jednak kiedy wracam, czuję się strasznie.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Zlewne poty, ucisk w klatce piersiowej, bezsenność, przyspieszone tętno, lęk i poczucie paniki mogą świadczyć o nerwicy lękowej. Natomiast stres związany ze zbliżającą się operacją, jak słusznie Pan zauważył, może dodatkowo wzmacniać występujące odczucia. Powinien Pan zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego na konsultację z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem.

Zaburzenia nerwicowe leczy się głównie psychoterapią, ponieważ ich przyczyna wiąże się z napięciem, trudnościami adaptacyjnymi, trudnymi przeżyciami, które stanowią emocjonalne obciążenie dla psychiki itd., itp. Kontakt z psychologiem powinien Panu pomóc doraźnie złagodzić lęk i poradzić sobie z jego opanowywaniem, długoterminowa terapia natomiast może doprowadzić do wyeliminowania tego rodzaju stanów. Dlatego gorąco namawiam do podjęcia leczenia.

Zachęcam do stosowania treningu relaksacyjnego, aktywności fizycznej, zafundowania sobie sesji masaży, częstego korzystania z jacuzzi. Odprężenie ciała złagodzi odczucia psychiczne i odwrotnie.

Życzę wytrwałości i jak najszybszej poprawy samopoczucia.
Pozdrawiam serdecznie!