Co trzeba jeść aby przytyć?

Witam, mam 17 lat i nie radzę sobie z przytyciem :(. Przez 2 miesiące potrafię przytyć tylko 1  kg, otóż od małego byłam chuda. Zazwyczaj jest tak że jem śniadanie rano ( jak zdążę bywa że czasami nie zjem) potrafię nie jeść do 16:00 czyli w czasie szkoły, powód ?nie mam ochoty, mam nudności, a jak przyjdzie ból brzucha to nie da się wytrzymać :(. Jak przychodzę ze szkoły to potrafię wszystko zjeść, nie wiem czy udać się do ginekologa chociaż byłam, ale u Anglika, ponieważ mieszkam za granicą. Od roku mam problemy z brakiem okresu, niestety powiedziano mi, że to normalne ponieważ tak działają ,Hormony u nastolatki' i że to niebawem się unormuje chociaż w to zbytnio nie wierzę. Mam 167 cm wzrostu i niestety ważę 45 kg. Proszę jakieś informacje dotyczące diety. Pozdrawiam

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 16,1 i znajduje się poniżej 3 percentyla, co oznacza, że masz znaczną niedowagę. Problemy z dolegliwościami żołądkowymi powinnaś skonsultować z lekarzem internistą, zaś brak miesiączki koniecznie skonsultuj z ginekologiem. Czasem niedobór masy ciała powoduje zatrzymanie miesiączkowania, jednak jest to zjawisko bardzo niekorzystne dla zdrowia.

Powinnaś także zastosować dietę, która dostarczy składników wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Powinnaś zmienić swój tryb żywienia i spożywać ok. 5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu, najlepiej co 3-4 godziny. Do szkoły, zabieraj oprócz II śniadania produkty do  podjadania - desery mleczne, orzechy, nasiona, suszone owoce, kanapki. Postaraj się także być aktywną fizycznie.

Pozdrawiam