Co z moim dzieckiem, jeśli piłam i paliłam?

Mam poważny problem , A przede wszystkim obawę. Mianowicie jestem w 11 tygodniu ciąży. Dowiedziałam się o tym kilka dni temu . Zanim się o tym dowiedziałam, piłam alkohol , paliłam papierosy i najczęściej na weekend zdarzało się zaćpac.. Teraz gdy jestem w ciąży tak bardzo martwię się o mojego maluszka .I boję się że przez moje balangi będzie chore . Proszę napiszcie czy będzie wszystko w porządku??

Lek. Paweł Szadkowski

Wyżej wymienione używki mają szkodliwy wpływ ciążę i mogą doprowadzić do zaburzenia rozwoju dziecka. Znaczenie ma ilość, rodzaj używek i częstość stosowania, ale żadna dawka alkoholu, papierosów i in. nie jest bezpieczna i mogła wywołać szkodę. Sugeruję udać się do ginekologa i ściśle przestrzegać się jego zaleceń dotyczących prowadzenia ciąży.