Co z moją miesiączką?

Mam 19 lat i w tamtym roku ważyłam 45 kg przy wzroście 157cm. Moja mama usunęła wagę, żebym nie mogła się ważyć i odchudzałam się na oko, więc nie wiem, ile teraz ważę, ale domyślam się, że jakieś 5 kg. mniej. Od maja br. nie mam miesiączki, pojawiły się na moim ciele rownież dziwne włoski. Pojawiły się też u mnie problemy z żołądkiem (często mnie boli, mam na przemian zaparcie, biegunkę). Do kogo mogę się zwrócić z tym problemem? Do jakiego lekarza trzeba się udać? Czy trzeba mieć jakieś skierowania? Nie chcę przytyć, wiem  że nie potrafiłabym, ale chciałabym, żeby wróciła mi miesiączka.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

waga 40 kg przy Twoim wzroście to zdecydowanie za mało. Twój organizm prawdopodobnie jest wycieńczony odchudzaniem i brakuje mu składników potrzebnych do funkcjonowania, dlatego "zabiera je" różnym narządom. Z reguły jednym z pierwszych niepokojących objawów takiego stanu jest właśnie zanik miesiączki. Nie traktuj więc tego objawu jako wyizolowanego problemu, ale jako konsekwencję wyniszczającej diety i znak od organizmu, że coś trzeba zmienić. Moim zdaniem nie powinnaś zwlekać z konsultacją u lekarza psychiatry i psychologa. To jest dobry moment na podjęcie psychoterapii, nie tylko Twojej własnej, ale również Twoich najbliższych. Chowanie wagi przez Twoją mamę nie rozwiązało problemu, ale go "przykryło". Jest to też przejawem, że Wasza komunikacja nie jest prawidłowa. Myślę, że nad tym w pierwszej kolejności warto popracować.

Nie lekceważ objawów płynących z ciała - a jest ich trochę, bo zarówno skóra, jak jelita są odzwierciedleniem stanu emocjonalnego człowieka. Warto wykluczyć również inne zaburzenia, które mogą wpływać na powyższe objawy, np. zaburzenia hormonalne. Nie zmienia to jednak faktu, że poza konsultacją z lekarzem, rozmowa z wykwalifikowanym psychologiem byłaby bardzo pomocna.

Pozdrawiam serdecznie!