Co zmieni dla 3-letniego dziecka z aparatem słuchowym urodzenie młodszego rodzeństwa?

Co zmieni dla 3 letniego dziecka z aparatem słuchowym urodzenie młodszego rodzeństwa? Dużo pomoże to w rehabilitacji dziecka?

Mgr Kamila Jakubowska

Witam

Narodziny młodszego rodzeństwa są dużą zmianą i radością dla rodziny i dla starszego rodzeństwa. Myślę, że w miarę dorastania młodszego rodzeństwa, rozwoju mowy będzie to dobra okazja do wspólnej zabawy dzieci. Dziecko pomimo niedosłuchu może poprzez interakcję z młodszym bratem/siostrą uczyć się alternatywnych form komunikacji, rozwijać rozumienie mowy poprzez mimikę, gesty, wspólną zabawę. Jednocześnie starsze dziecko mając możliwość spędzania czasu z niemowlęciem rozwija w sobie większą odpowiedzialność i chęć pomocy Mamie/Tacie w opiece.

pozdrawiam
Kamila Jakubowska

Dzień Dobry Panu,

Pojawienie się młodszego rodzeństwa, byłoby inspiracją rozwojową dla starszego Dziecka.

Od Państwa, przede wszystkim zależeć będzie jakość rehabilitacji i jakość relacji między rodzeństwem.
Bardzo istotnym byłoby nadanie ważności, uwagi i wzmocnienia dziecku starszemu, kiedy pojawi się młodsze.

Życzę wszystkiego najlepszego,
Irena Mielnik-Madej