Co zmienić, aby schudnąć i mieć siłę?

Dzień dobry. Mam lat 37. Zawsze byłem grubcio. Ważę 87 kilo, wzrost 170. Tryb życia siedzący za biurkiem, w samochodzie. jeżdżę na rowerze ok. 50 km w okresie letnim co 3 dzień, chodzę na siłownią, ale nie systematycznie. Kiedyś trenowałem 7 lat sztuki walki, teraz sporadycznie chodzę na zajęcia, aby się wyżyć. W styczniu 2008 roku ważyłem 98 kg. Nie stosowałem jakiejś konkretnej diety. Ograniczałem tylko spożywanie posiłków wieczorem - po 19 nie jadłem nic. W mojej rodzinie mama była kiedyś przy kości, ale w wyniku stresu bardzo schudła - 28 kg. Ojciec nie był gruby, ale szczupły też nie jest - to chyba taka budowa. Nie byłem u lekarza w związku z otyłością. Jadłospis: Dzień powszedni: śniadanie w pracy ok. 8.00 - bułka i coś do bułki (kefir, pasztetowa, wędlina), kawa, woda w trakcie pracy - 7-15 - woda 2 kubki - niegazowana + 1 kawa mocna. Obiad - godz 15.30: ryż, kurczak, 1 piwo. Kolacja - godz: 18.30: owoc, kanapka z serem żółtym. herbata, coca cola, woda mineralna W weekend: śniadanie ok. 9 - 2 kanapki, 2 jaka na miękko, pomidor, herbata; obiad: około 14-stej - ziemniaki, ryba morska, surówka z kapusty kolacja w okresie letnim - grill - mięso, kiełbaski - 1 do 3 piw. Nie choruję na choroby przewlekłe, ale jak ważyłem 98 kg - to miewałem wysokie ciśnienie - 150/105, teraz wróciło do normy - ale wydaje mi się, że jak spożywam systematycznie 1 piwo dziennie to ciśnienie mi się podnosi. Oprócz tego często nie mam siły na nic - po zażyciu magnezu, żelaza to mija, ale po jakimś czasie powraca ten stan. Co i jak jeść, aby mieć silę na codzienny trening fitnes - siłowy + wieczorny bieg lub rower. Jakie napoje pić na treningach, aby uzupełniać braki witamin i minerałów? Proszę o pomoc. Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przede wszystkim to je Pan trochę za mało i zbyt tłusto. Powinien Pan w pierwszej kolejności zamienić pieczywo jasne (bułki) na pełnoziarniste lub razowe. Ma ono węglowodany złożone, dłużej się wchłaniające i utrzymujące poziom cukru we krwi na odpowiednim poziomie. To sprawia, że jest się dłużej najedzonym, nie ma problemów ze spadkiem koncentracji i odczuwaniem zmęczenia. Do bułki kefir jak najbardziej może zostać, ale jako dodatek. Do kanapki niech Pan doda jeszcze 2 plasterki wędliny drobiowej oraz warzywo.

W Pana jadłospisie brakuje II śniadania. Przerwa w posiłkach od 8 do 15:30 to zdecydowanie za długo. Między nimi powinien sie znaleźć jeszcze jeden posiłek, który pozwoli Panu sprawnie funkcjonować w godzinach pracy. Proponuję o godzinie 11 zjeść kanapkę (taką, jak na śniadanie) plus produkt nabiałowy: serek wiejski, jogurt naturalny lub kefir.

Obiad także jest niepełnowartościowy - brakuje w nim warzyw. Powinny sie tu znaleźć w ilości ok. 200 g, a do tego 1 łyżka oliwy z oliwek. Mięso i ryby niech Pan wybiera chude - będzie Pan mógł ich zjeść więcej, bo są mniej kaloryczne. Z ryb może Pan wybrać dorsza lub mintaja. Mięso najlepsze będzie drobiowe. Warzywa dowolne. Oczywiście piwo jest niewskazane i powinien je Pan całkowicie wykluczyć z diety. Dostarcza niepotrzebnych kilokalorii i podnosi apetyt.

Po obiedzie powinien być podwieczorek. Niech to będzie na przykład owoc plus jogurt naturalny z płatkami o godzinie 18:00.

Na kolację może być kanapka, ale uczulam na ser żółty - zawiera ponad 40% tłuszczu i jest bardzo kaloryczny. Do kanapki oczywiście muszą być warzywa. Godzina tego posiłku zależy od tego, o której chodzi Pan spać. Nie powinna być później niż 3 godziny przed snem. Oczywiście ze słodzonych napojów gazowanych, typu cola, także całkowicie należy zrezygnować.

Niech Pan spróbuje zastosować taki jadłospis przez 2 tygodnie, do tego uprawić gimnastykę, krótkie, spokojne biegi lub jazdę na rowerze - z pewności zauważy Pan zmianę - zarówno na wadze, jak i w samopoczuciu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia