Co znaczą plamisto-pasmowate zacienienia w płucu?

Dzień dobry, odebrałam wynik rtg i otrzymałam taki oto opis. W polu górnym I środkowym płuca lewego widocznych jest kilka okragłych cieni, częściowo zlewajacych sie ze soba, sr. 22mm- wskazanie poglebienie diagnostyki obrazowej.Poza tym przedluzenie dolnegi bieguna wneki prawej widoczne sa plamisto-pasmowate zacienieniamogace odpowiadac zmianom zapalnym. Wneki plucne zageszczone. Dodam, ze kilka lat temu przebylam zapalenie pluc a przez ostatatni czas okazalo sie ze odwiedzila mnie osoba ktora wlasnie choruje na gruzice I takie tez podejrzenie lekarzy bylo u mnie. Niestety antybiotyki nie dzialaja I na chwile obecna od 3 tyg nikt nie jest w stanie powiedziec co mi jest. W mojej glowie pojawiaja sie juz najgorsze mysli. Czy moglabym liczyc choc na jakies wskazowki co do interpretacji tego opisu? Z gory bardzo dziekuje.

Lek. Paweł Szadkowski

Trudno powiedzieć. Gruźlica wymaga dokładnej diagnostyki bakteriologicznej i jest czasochłonna, ale leczenie jest zwykle skuteczne. Warto na pewno rozważyć poszerzenie diagnostyki obrazowej m.in. o TK klatki piersiowej (HRCT było by najlepszym rozwiązaniem). Interpretacja wymaga dokładnej oceny pani stanu klinicznego i analizy historii choroby. Najlepiej w tym celu udać się do lekarza prowadzącego.