Co znaczą trzony na pograniczu piersiowo-lędźwiowym z guzkami Schmorla?

Dzień dobry! Wynik badania jest taki: Trzony na pograniczu piersiowo-ledzwiowym z guzkami Schmoral. Krążki miedzykregłowe L4-L5 oraz l5-S1 odwodnione jako wyraz zmian degeneracyjnych. Na poziomie L4-l5 centralna szerokopodstawna przepuklina krążka miedzykregowego dokanalowo na 5 mm z przerwanie pierścienia wloknistego, wymiar a-p kanału na tej wysokości wynosi 14 mm. Na poziomie L5-S1 centralna przepuklina krążka miedzy kręgowego dokanalowo na 5mm ,wymiar a-p kanału na tej wysokości wynosi 9mm.

Dzień dobry

Guzki Schmorala to nic innego jak wpuklenie się krążka międzykręgowego (dysku) przez blaszkę graniczną czyli ściankę przylegającego kręgu. Dlaczego się tak dzieje ? Przyczyna nie jest do końca znana - uważa się że mogą to być przeciążenia kręgosłupa czy też urazy ( często sportowe). Często guzki nie są przyczyną występowania bólu.
Odwodnienie krążków może powodować wstrząsy i częstsze występowania bólów głowy, należy wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe oraz mięśnie głębokie by unikać takiego stanu zdrowia.
Przepuklina z przerwaniem pierścienia włóknistego powinna być operowana. Następnie później powinna być prowadzona odpowiednia rehabilitacja.