Co znaczą zaburzenia statyki i niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego?
Witam serdecznie,robiłam rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego,wnioski są następujące. Zaburzenia statyki i niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego ,bardziej nasilone na poziomach C4-c6 z dwupoziomową dyskopatią ,bardziej nasiloną na poziomie C4-C5 z cechami ucisku prawych korzeni nerwów rdzeniowych w odcinku wewnątrzotworowym .Zmiany obrzękowe w trzonach kręgów C4-C5 o niejasnym charakterze .w pierwszej kolejności wymagają różnicowania między aktywną degeneracją i procesem zapalnym o charakterze spondylodiscitis ,wskazane badanie kontrolne. Proszę mi odpowiedzieć czy to coś groźnego,czy bóle głowy ,zawroty itp są tego przyczyna ,.Z góry dziękuje za odpowiedz

KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Zostały u pani opisane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego oraz zmiany obrzękowe o niejasnym charakterze (wymagające wyjaśnienia, mogące świadczyć o zapaleniu krążka międzykręgowego i trzonów). Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego, czy otworów międzykręgowych. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego w celu interpretacji łącznie z pani obrazem klinicznym i poszerzenia diagnostyki zmian o niejasnym charakterze.