Co znaczy nadnerczak nad lewą nerką?

Przypadkowo wykryto u mnie guza 5mm nad lewą nerką (incidentalome) nadnerczak czy to jest coś poważnego ?

Lek. Paweł Szadkowski

Incydentaloma oznacza przypadkowo wykrytego guza, który nie daje objawów, więc najprawdopodobniej jest zmianą łagodną, która gdyby nie badanie, nigdy nie zostałaby odkryta. Taką zmianę należy co jakiś czas kontrolować, czy nie ulega powiększeniu. Jeśli będzie rosła - najczęściej taką zmianę się usuwa. Jeśli nie - zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju.
Lekarz może zalecić badania hormonalne, żeby sprawdzić, czy na pewno jest to guz nieczynny hormonalnie. Warto też wykonać TK tej okolicy i określić densyjność zmiany - co pozwoli przybliżyć rozpoznanie.