Co znaczy pogłębienie kyfozy piersiowej, zmiany degeneracyjne krążków?

Proszę o interpretację wyniku MR kręgosłup piersiowy. "Pogłębienie kyfozy piersiowej , zmiany degeneracyjne krążków k.m.kr.piersiowego Th4-Th9 w postaci obniżenia wysokości i intensywności sygnału. Osteofitoza tylnej krawędzi trzonów ze współistnieniem przepuklin na poziomach: - Th7/8 boczna lewostronna z modelowaniem rdzenia kręgowego i Th8/9 tylna z modelowaniem worka oponowego. Wyspa tłuszczowa w trzonie kr.Th4 , po za tym intensywność sygnału szpikowa prawidłowa. Rdzeń kręgowy o prawidłowej intensywności sygnału. Rdzeń kręgowy bez cech stenozy. Otwory międzykręgowe o prawidłowej szerokości." Przepukliny mam od 2005 roku , osteofity , obniżenie sygnału i ta wyspa tłuszczowa najbardziej mnie interesuje. Z lekarzem wiem jest pewność , że się udam w poniedziałek najbliższy , jestem osobą która jak wie mniej się martwi. Dziękuję. Anna l.37

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne kręgosłupa piersiowego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Jeśli nie ma pani nasilonych objawów bólowych, ani neurologicznych objawów ubytkowych proszę spokojnie czekać na wizytę u swojego lekarza prowadzącego (optymalnie neurologa) w celu dokładnej interpretacji wyniku, z uwzględnieniem pani obrazu klinicznego. Ewentualne wskazówki dotyczące dalszego postępowania lub leczenia powinna pani otrzymać po wizycie (ponieważ uzależnione są one m.in. od towarzyszących objawów).