Co znaczy zmniejszenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej?

Witam, Bardzo proszę o analizę poniższego badania MR kręgosłupa L-S. Zmniejszenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Niewielkie nierówności płytek granicznych górnych i dolnych powierzchni trzonów kręgowych od Th12 do L4. Wysokości trzonów kręgowych w odcinku L kręgosłupa są prawidłowe. Dyskretne zmniejszenie wysokości przestrzeni międzykręgowej L4/L5 z objawami początkowych zmian degeneracyjnych jądra miażdżystego na tym poziomie. W odcinku L nie ma uwypukleń krążków międzykręgowych ani wypadnięć jąder miażdżystych do światła kanału kręgowego. Krążek m-k L4/L5 jest uwypuklony do światła przednio-dolnych partii lewego otworu m-k L4/L5 na gł. do 4mm, światło tego otworu jest zwężone, korzeń nerwowy w świetle otworu pozostajenieuciśnięty. Pozostałe otwory m-k obustronnie wolne. Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego mają prawidłowy obraz MR.

Lek. Paweł Szadkowski

Została u pani opisane niewielka zmian dyskopatyczna kręgosłupa lędźwiowego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (optymalnie neurologa) w celu dokładnej interpretacji wyniku, z uwzględnieniem pani obrazu klinicznego. Ewentualne wskazówki dotyczące dalszego postępowania lub leczenia powinna pani otrzymać po wizycie (ponieważ uzależnione są one m.in. od towarzyszących objawów).