Co zrobić, by odbudować związek małżeński i znów cieszyć się z życia?

Kobieta, 29 lat. Pochodzę z rodziny, gdzie ojciec nadużywał alkoholu i znęcał się nad rodziną, mąż również. Obiecaliśmy sobie, że nasz dom będzie wyglądał inaczej. Niestety, od dwóch lat wszystko się między nami zepsuło, jesteśmy małżeństwem od pięciu lat, a znamy 8, mamy dwoje dzieci. Sytuacja materialna się zmieniła i mąż zaczął pić. Zaczęły się kłótnie. Najpierw między nami, potem w rodzinie. Ta sytuacja zaczęła mnie przerastać i poprosiłam o pomoc rodzinę męża. Opowiedziałam o naszych problemach i liczyłam na pomoc, głównie ze względu na dzieci. Niestety wszystko wymknęło się spod kontroli, nie uzyskałam pomocy, a rodzina męża stwierdziła, że winę za wszystko ponoszę ja. Od tamtej pory toczę wojny z rodziną męża, bo mąż wypiera się wszystkiego, co było podczas okresu, kiedy pił. Wszystko obróciło się przeciwko mnie. Czuję się z tym okropnie, bo myślałam, że robię dobrze, mówiąc o problemie i prosząc o pomoc, a zrobiono ze mnie mitomankę i wariatkę. Nie wiem, jak odnaleźć się w takiej sytuacji... Mąż jest na mnie zły, że wplątałam rodzinę w nasze problemy i chce odejść, a ja szukałam pomocy dla nas, dla naszych dzieci i małżeństwa. Rodzina męża nie utrzymuje ze mną kontaktu, tylko z mężem. Co mam zrobić, by znów cieszyć się życiem i odzyskać zaufanie męża? Kocham męża i dzieci mimo wszystko, bo rodzina jest dla mnie najważniejsza. Działałam w dobrej wierze i nie potrafię zrozumieć takiej reakcji. Czuję się wszystkiemu winna, i nie mogę spać w nocy. Ciągle o tym myślę. Nie biorę żadnych leków, a u psychologa byłam raz w życiu. Wtedy nic nie stwierdzono, a teraz nie potrafię poradzić sobie z samą sobą i własnym życiem. Może ze mną jest coś nie tak? Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam Panią!

Myślę, że nie chodzi o to, że z Panią jest coś nie tak, tylko o to, że zarówno Pani, jak i Pani mąż, pochodzicie z rodzin alkoholowych. Osoby z DDA są ofiarami patologii, ale przede wszystkim są osobami współuzależnionymi. Dorastanie w rodzinie z problemami alkoholowymi kładzie się cieniem na całe ich dorosłe życie. Dlatego niezwykle istotne jest, aby osoby z DDA przeszły terapię, która pomoże im m.in. z innej perspektywy spojrzeć na swoją przeszłość i teraźniejszość oraz zbudować własną tożsamość.

Ze względu na powyższe, namawiałabym zarówno Panią, jak Pani męża, do zapisania się na terapię dla osób z DDA. Przejście takiej terapii pomoże Państwu w bardziej konstruktywny sposób stawiać czoła problemom, z jakimi się Państwo borykacie. Do czasu rozpoczęcia terapii, sugerowałabym, abyście wstrzymali się Państwo z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji, które mogą zaważyć na Państwa związku. Polecałabym też, aby poszukała Pani w internecie informacji na temat DDA, fora internetowe są kopalnią wiedzy. Na stronie www.dda.pl znajdzie Pani również sporo artykułów i przydatnych linków.

Pozdrawiam.