Co zrobić, by poprawić pracę serca po zawale?

Szanowny Panie Doktorze! Mój tato przeszedł 4 kwietnia 2010 r. bardzo poważny zawał serca. Do chwili obecnej przebywa w szpitalu. Tato ma 62 lata, choruje na cukrzycę typu II. Wcześniej nie chorował na serce. Proszę o interpretację wyników i określenie czy jest możliwe wykonanie jakichkolwiek zabiegów poprawiających pracę serca: UKG-lewa komora: EDD 41 mm, EDV104 ml, kurczliwość, EF30-35% odcinkowe zaburzenia kurczliwości, hipokineza koniuszkowych i środkowych segmentów ść przedniej, dolnej i bocznej EF 20-25%. Prawa komora 27 mm. Lewy przedsionek LAA 13 cm2. Prawy przedsionek RAA 12 cm2. Koronarografia LM-bz, LAD-duża zamknięta proksymalnie, bez obwodu. D-jw Cx/OM - bez istotnych zmian, niedużenaczynia RCA-zamknięta w segm 1, obwód wypełnia się od LCA Koronaroplastyka LAD/D udrożnienie LAD prowadnikiem, duża D zabezpieczona drugim liderem. Podano wlew integreliny iv, predylacja miejsca okluzji balonem 3 mm z następczą impantacją stentu 4x 25 mm. Pacjent kilkakrotnie defibrylowany, stosowano typowe leki iv, zaintubowany i podłączony do respiratora. Kontrolne podania wykazały dobry efekt zabiegu, przepływ TIMI. LAD- medialnie zmiana 50-60%, obwód duży, dobry. D-bez istotnych zmian. Załorzono balon do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej. W całym okresie nie obserwowano złożonych komorowych zaburzeń rytmu.

ponad rok temu

Witam. Rzeczywiście w świetle opisanych wyników można stwierdzić, że tata przeszedł rozległy zawał serca, który stanowił dla niego bezpośrednie zagrożenie życia. Wnioskując po opisie koronarografii i wykonanego zabiegu angioplastyki wieńcowej wdrożono właściwe i optymalne leczenie. Ewentualna poprawa rokowania i stanu zdrowia będzie zależeć teraz od regularnego zażywania leków, redukcji czynników ryzyka, kontroli poziomu glukozy, stałej kontroli kardiologicznej oraz rehabilitacji pozawałowej.