Czy dieta cud istnieje?

Wiele osób, które chciałyby schudnąć, liczą, że w końcu trafią na cudowną dietę. Chcą zrzucić zbędne kilogramy bez zbędnego wysiłku. Czy to możliwe? Obejrzyj film i sprawdź.

Witam serdecznie,

Pani wskaźnik masy ciała BMI wynosi 27,08, co oznacza, że ma Pani nadwagę. Prawidłowa masa ciała przy Pani wzroście mieści się w  przedziale pomiędzy 45kg a 60kg. W Pani przypadku byłoby dobrze zredukować masę ciała o ok. 5kg. Jak to zdrobić w sposób bezpieczny i trwały?

Przede wszystkim można to zrobić poprzez wzrost aktywności fizycznej. Najlepiej aby była ona regularna, codzienna, po minimum 20 minut. Nie musi być to basen czy siłownia, a wystarczy już bieganie czy ćwiczenia w domu. Ważne jest aby ćwiczyła Pani codziennie.

Kolejną sprawą jest dieta - regularne i zdrowe odżywianie pomoże Pani schudnąć 5kg w około 5 tygodni. Co powinna Pani wykluczyć z diety?

Otóż z naszego jadłospisu warto wyeliminować słodycze, słone przekąski - paluszki, chipsy, orzeszki solone, krakersy, a także: jedzenie typu fast food, dania smażone, dania gotowe do spożycia, np. pierogi, krokiety, knedle.

Warto zamienić produkty nabiałowe na takie, które zawierają mniej tłuszczu: mleko 0,5%, kefir i jogurty 0%.

Posiłki powinny zawsze zawierać dodatek warzywny i być rozłożone w czasie tak, aby między nimi były 3 godziny przerwy. Posiłków w ciągu dnia powinno być 5 - 3 główne: śniadanie, obiad, kolacja oraz 2 mniejsze w formie przekąsek między posiłkami głównymi. One także powinny być w odstępach trzygodzinnych.

Poznad to, warto jest jeść chude mięso: kurczak, indyk oraz chude ryby: mintaj, dorsz. Pieczywo zamienić na razowe, dodać do diety otręby pszenne lub płatki owsiane - pomogą one utrzymać stały poziom cukru we krwi, dają uczucie sytości, zmniejszają uczucie głodu.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Pani zredukować masę ciała.

Pozdrawiam serdecznie

Dietetyk w Szpitalu Grochowskim im. dr n. med. Rafała Masztaka w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy