Co zrobić, by się nie czerwienić?

Hey ! Mam na imię Karolina i mam 14 lat. Moim głównym problemem jest strasznie czerwieniąca się buźka. Wystarczy tylko, że siedzę w klasie, w której jest ciepło, a już moja twarz przypomina czerwone pole bitwy. Nie mam co prawda problemów typu trądzik czy syfy, ale sam fakt, że idąc przez korytarz, czerwienię się jakby na wystąpieniu publicznym, jest dla mnie koszmarem. Wiem, że dobrze mieć tak dobrze ukrownie naczynia twarzy, czy jakoś tak, ale to strasznie krępujące. O wystąpieniach publicznych, wysiłku czy dyskotekach już nawet nie wspomnę, bo wtedy to już kompletnie przypominam buraka. Proszę, poradźcie coś.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam Cię serdecznie!

Przede wszystkim powinnaś skonsultować się z lekarzem dermatologiem i poprosić o wskazanie różnych możliwości przeciwdziałania takim objawom. Jeżeli rumieniec pojawia się w sytuacjach stresujących lub kiedy masz kontakt z innymi osobami (dyskoteka, przejście korytarzem w szkole), to wskazana byłaby konsultacja z psychologiem. Na pewno jesteś w stanie zmniejszyć pojawianie się rumieńców pod wpływem treningu i wypracowania lepszej formy radzenia sobie z napięciem.

Pojawianie się rumieńców może być w znacznym stopniu zdeterminowane Twoim lękiem przed zaczerwienieniem się. Proponowałabym Ci stosować przez jakiś czas łagodny puder w krem, o który możesz zapytać lekarza dermatologa. Możliwe, że to w jakimś stopniu pomoże Ci złagodzić napięcie i obawę przed rumieńcami.

Łączę pozdrowienia!