Co zrobić, gdy 9-miesięczne dziecko budzi się wiele razy w nocy?

Witam!

Jestem mamą 9-miesięcznej córeczki Natalki. Kiedy Natalka skończyła 4 miesiące zaczęła przesypiać całą noc i było wszystko w porządku, do czasu, kiedy córka wylądowała w szpitalu na zapalenie płuc, mając 8 miesięcy. Wróciła do domu i teraz budzi się w nocy nawet do 6 razy. Wystarczy, że dam jej picie parę łyczków i zasypia. Najgorsze jest to, że ona wygina się na boki. Kręci się w prawo i w lewo, jakby nie mogła mocno usnąć. Chcę jeszcze dodać, że w czwartym miesiącu córka odrzuciła smoczek uspokajający. Myślałam właśnie, że potrzebuje mała smoczka i nawet jej kupiłam, ale ona go nie chce, a nawet nie wie, co to jest.

Pomóżcie proszę, bo ledwo żyję.

KOBIETA ponad rok temu

Witamy serdecznie.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego Pani dziecko budzi się w nocy i jest niespokojne. Przyczyną może być zmiana realizacji potrzeby snu, ale podejrzewamy, że niepokój i marudzenie nocne jest związane bardziej z somatycznymi dolegliwościami malucha. Proponujemy konsultację z pediatrą, w sprawie stosowanej diety, może konieczna będzie zmiana menu maluszka albo pory ostatniego karmienia i włączenia np. ziołowych herbatek działających odprężająco i rozkurczowo.

Zachęcamy do masowania dziecka przed snem, w tym celu może Pani poszukać kontaktu z terapeutą sensorycznym, który oceni sensoryczne potrzeby malca i dopasuje zestaw masaży ułatwiających relaks i zmniejszenie napięcia.