Co zrobić, gdy łapie kolka?

Ja mam 2 pytania: 1. Jak często powinnam stosować dziennie wysiłek fizyczny? 2. Kiedy w czasie wysiłku fizycznego intensywnie łapie mnie ,,kolka", to co wtedy najlepiej zrobić? Przerwać ćwiczenia czy chwilę odpocząć i za kilka minut wrócić do ćwiczeń? Z góry DZIĘKUJĘ.

ponad rok temu

Witam,

To jak często, jak intensywnie i długo powinna Pani ćwiczyć zależy od kilku czynników, a mianowicie:
- od tego, czy już wcześniej podejmowała Pani ćwiczenia, czy też nie,
- od tego, czy nie cierpi Pani na żadne schorzenia wpływające na rodzaj i długość ćwiczeń,
- od Pani wieku,
- od celu, jaki chce Pani osiągnąć poprzez treningi.

Optymalny czas wysiłku, po którym spalana jest tkanka tłuszczowa to 30 minut. Musi to być wysiłek o umiarkowanej intensywności. Minimum 30 minut aktywności dziennie zalecane jest osobom zdrowym, bez tendencji do nadwagi. W przypadku osób z nadwagą, skłonnością do występowania efektu jo-jo, optymalny czas poświęcony na aktywność fizyczną to 60-90 minut (oczywiście należy zacząć od krótszych treningów, stopniowo je wydłużając).

Warto też co najmniej 1 dzień w tygodniu poświęcić na regenerację po wysiłku. Każdy dyskomfort odczuwany podczas ćwiczeń powinien być sygnałem do ich (chwilowego) zaprzestania.

Pozdrawiam