Co zrobić, gdy pierwsze badanie wykryło boreliozę, a kolejne już nie?

Witam,

moja mama została ukąszona przez kleszcza już jakiś czas temu, jednak nie ma żadnych widocznych objawów. Zrobiła sobie badanie na boreliozę, które było pozytywne. Dla pewności zrobiła kolejne, ale to już nic nie wykryło. To uspokoiło mamę i nic do tej pory z tym nie robiła (a ja też nie wiedziałam, jak to do końca było z tymi jej wynikami). Dopiero gdy znajoma, która ma boreliozę, zaczęła mieć ostre konsekwencje z tego powodu, mama opowiedziała mi o tych pierwszych wynikach. Co robić w takiej sytuacji? Powtarzać badania w jeszcze innym laboratorium?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Aktualne stanowisko Polskiego Towarzystwa Lekarzy Chorób Zakaźnych jest takie, że nie należy leczyć dodatnich wyników badań, a pacjenta. Innymi słowy, dodatni wynik testu na boreliozę nie jest wskazaniem do leczenia, jeśli nie występują objawy kliniczne (a tych u Pani mamy nie ma). Sądzę, że nie ma powodów do niepokoju, ale oczywiście jeśli czują Panie taką potrzebę, badania można powtórzyć.