Co zrobić gdy pochwa jest zbyt rozciągnieta i przeszkadza to przy stosunku?

Witam! Mam 35 lat. Od 20. roku życia mam problem z miesiączką. Jest ona nieregularna i albo długo jej nie ma, albo jest nawet ponad 2 miesiące. Oczywiście cały czas się leczyłam i leczę. Brałam już chyba wszystkie możliwe hormony. W październiku w końcu idę na tydzień do szpitala w celach diagnostycznych (bo żaden lekarz nie umiał sobie poradzić do tej pory z moimi hormonami). W maju tego roku po raz trzeci miałam łyżeczkowanie macicy (tworzą mi się po hormonalne polipy). Nigdy jeszcze nie byłam w ciąży. Mam tez tyłozgięcie macicy.

Ostatnio moim problemem jest to, że mam luźną pochwę, jakby bardzo rozszerzoną. Bardzo chciałabym mieć jeszcze dziecko i dlatego bardzo liczę na to, że planowane badania w końcu coś wyjaśnią. Mój partner niechętnie podchodzi do seksu. Obawiam się, że go trochę zraziłam widokiem ciągłych krwotoków przed majowym łyżeczkowaniem. Natomiast problemem, o którym rozmawiamy jest moja rozciągnięta pochwa. Czy mogę coś z tym zrobić? Czy ćwiczenie mięśni kegla pomoże?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Bardzo dobrze, że zdecydowała się Pani na kompleksową diagnostykę hormonalną. Co do rozciągniętej pochwy to polecam ćwiczenia mięśni Kegla, o których Pani wspomniała. Najlepiej nauczyć się wykonywać to ćwiczenie podczas oddawania moczu, jeżeli uda się wstrzymać strumień, to oznacza to, że wykonywane jest ono prawidłowo. Regularnie powtarzane powinno sprawić, że będzie Pani dowolnie mogła kontrolować stopień napięcia mięśni dna miednicy, również podczas stosunku, co zwiększy doznania zarówno Pani, jak i Pani partnera.

Pozdrawiam serdecznie!