Co zrobić, gdy przez 3 miesiące nie można zajść w ciążę?

Mam 23 lata. Od trzech miesięcy staramy się z mężem o dziecko i jak na razie - bez rezultatów, bardzo mnie to martwi. Muszę dodać, że w grudniu 2009 stwierdzono u mnie ciąże obumarłą w 12 tygodniu ciąży, miałam zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy, była to moja pierwsza ciąża.

W pierwszą ciąże zaszłam po 6 miesiącach starań. Miesiączkuje co 32-34 dni, miesiączki mam prawie bezbolesne, trwają 6 dni. Miałam robione badania na choroby zakaźne i stwierdzono, że w przyszłości przebyłam cytomegalię, tarczyca wyszła prawidłowo.Teraz zażywam F*** (preparat witaminowy dla kobiet w ciąży) dla kobiet planujących ciążę.

Mam pytanie: co mogę jeszcze zrobić w kierunku planowanej ciąży? Bardzo mnie to martwi i się boje, że nie będę mogła mieć dzieci. A może mój mąż powinien się przebadać? Jeszcze tego nie robił. Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Trzy miesiące bezowocnego starania nie jest wskazaniem do diagnostyki niepłodności. Przyjmuje się, że zdrowa para może starać się o dziecko przez 12 miesięcy. Pani zajście w ciążę w przeszłości świadczy o Państwa zdolności do poczęcia w naturalny sposób. Proszę się nie zrażać niepowodzeniami i próbować dalej, zachowując dużą dozę spontaniczności w działaniu, a kolejna, zdrowa ciąża na pewno pojawi się z czasem.

Pozdrawiam serdecznie!