Co zrobić podczas napadów paniki?

Witam, mam 19 lat i od ok. 1 roku mój stan psychiczny jest dosyć słaby a to odbija się również na zdrowiu fizycznym, nie mam siły na ruch, wieczorami źle się czuję, mam wtedy bóle żołądka, głowy, chodzę zmęczona i mam bardzo ciążące, czarne myśli. Dodam, że niejednokrotnie zdarzyło mi się mieć napady paniki, zaczynało się to złym samopoczuciem a kończyło po prostu dreszczami, wewnętrzną bezsilnością i niesamowitym strachem. Co mogę zrobić w takiej sytuacji ? Z góry dziękuję za pomoc.

Witam.napady paniki, choć przerażające i początkowo trudne do samodzielnego opanowana dosyć łatwo jest wyleczyć z pomocą terapeuty, najlepiej pracującego w podejściu poznawczo-behawioralnym lub integracyjnie. Niekiedy wystarczy kilka spotkań, żeby poczuć się lepiej. Zachęcam do spróbowania, na prawdę może pomóc.

Witam,
najlepszym wyjściem byłaby konsultacja z psychologiem, być może nawet podjecie jakiejś choćby krótkoterminowej psychoterapii nakierowanej na objawy, na radzenie sobie z napadami paniki. Często w napadach paniki mamy do czynienia z nadmiernym lekiem związanym z objawami płynącymi z ciała, zresztą taka duża na nie wrażliwość jest charakterystyczna u osób, które mają skłonność do zaburzeń lękowych. Najlepszym rozwiązaniem jest niejako nauczenie się innego sposobu interpretowania tych objawów z ciała w sytuacji napadu paniki. Jednak zwykle w tym celu zaleca się spotkania z terapeutą, bo sprawa nie jest tak łatwa do wykonania jak prosto brzmi w opisie. Nierzadko już nawet jeden napad paniki, tworzy sytuacje niemal traumatyczną, dla osoby która go doświadczyła, wiec sama sytuacja, możliwość jej powtórzenia budzi wiele leku, dlatego najlepiej rozwiązywać ją w bezpiecznej atmosferze, wraz z terapeuta. Mogę Pani polecić lekturę dla bliższego zapoznania się z problemem (Bourne "Lęk i fobia" Wydawnictwo UJ) jednak zachęcałabym do rozważenia spotkania z psychoterapeutą. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości zachęcam do bezpośredniego kontaktu. Pozdrawiam.