Co zrobić w przypadku zgrubiałego paznokcia u palca stopy?

witam, mój paznokieć u dużego palca u stopy jest zgrubiały, ma barwę żółtobrązową i nierówną powierzchnię, rośnie zakrzywiając się na zewnętrzną stronę stopy. W przeszłości paznokieć mi "zlazł" po czym odrósł taki zniekształcony. Czy po usunięciu go chirurgicznie odrośnie o normalnym wyglądzie?

Mgr Ewa Dyjecińska Podologia

Niestety usunięcie paznokcia nic nie pomoże. Jeśli jak to Pani określiła paznokieć "zlazł" to znaczy że było uszkodzenie mechaniczne. Przy tym uszkodzeniu została uszkodzona macierz paznokcia (czyli miejsce, z którego ten paznokieć wyrasta). Dlatego niestety tylko zabiegi podologiczne zmniejszą rogowacenie się. Jeśli chodzi o tor wzrostu, to zalecam noszenie luźnego obuwia na płaskiej podeszwie. Przy takiej deformacji nawet nie duży ucisk może spowodować wykrzywianie się tego paznokcia.