Co zrobić z chorobliwą zazdrością?

Witam, mam na imię Marcin, mam 20 lat. Mam problem z zazdrością. Mam wspaniałą dziewczynę, jestem z nią już 3 lata i jestem o nią strasznie zazdrosny. Robię jej awantury nawet o to, że zakłada bluzki z dekoltami do szkoły, spodnie, które są za bardzo opięte, nawet o to, że założyła sobie profil na stronie naszaklasa i ma tam chłopaków w znajomych, którzy ją oglądają. Cały czas jej wmawiam, że kogoś ma, że mnie zdradza. Chwilami nie jestem prawie wcale zazdrosny, a chwilami strasznie, że sam sobie z tym nie radzę, co się zdarza coraz częściej. Wiem, że krzywdzę ją tym i chciałbym to zmienić. Co mogę z tym zrobić? Proszę o pomoc...

20 LAT ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
z tego, co piszesz, wynika, że nie masz rzeczywistych powodów do zazdrości. Nie piszesz nic o tym, czy było tak od początku trwania waszego związku. Nie wiem też, jaka jest reakcja Twojej dziewczyny na zazdrość. Dobrze, że zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoje zachowanie krzywdzi ją i że chcesz to zmienić.

Zazdrości często towarzyszy niepokój, a to prowadzi do gniewu i frustracji. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do rozpadu związku. Druga osoba może czuć się zmęczona i ograniczona ciągłym kontrolowaniem. Bycie razem wymaga wzajemnego zaufania i szacunku.

Porozmawiaj szczerze z dziewczyną, powiedz jej, co powoduje Twoją zazdrość i co wtedy czujesz. Może wspólnie uda Wam się wypracować jakieś techniki, które zapewią Ci większe poczucie pewności.

Zadbaj o to, by mieć jakieś rozwijające hobby, będzie to przeciwwagą dla Twojego uczucia zazdrości. Od czasu do czasu nawiązuj nowe znajomości, nawet jeśli nie przerodzą się one w głęboką przyjaźń, będziesz spokojniejszy, wiedząc, że nie jesteś sam. Pożywką dla zazdrości jest poczucie samotności.

Pozdrawiam serdecznie.