Co zrobić z niedoborem leukocytów?

Mam niedobór leukocytów, moje wyniki to 2,6, więc dość daleko od normy, jestem też wegetarianinem, podobno przez to może być taki wynik, ale czy możliwe aby był ten poziom aż tak zaniżony? Co powinienem zrobić ?

Marta Mielniczuk

Witam, poziom leukocytów może być też obniżony w przebiegu infekcji, zwłaszcza wirusowych. Dlatego ważna jest informacja czy było to jednorazowe badanie, czy powtarzalny wynik. Wskazana byłaby morfologia z rozmazem ręcznym (nie automatycznym), która dokładnie pokazuje jaki rodzaj leukocytów ma Pan obniżony. Pozdrawiam

Lek. Bartosz Małek

Szanowny Panie,
Obniżony poziom WBC może być normą dla danego pacjenta. Jeśli u Pana występują częste infekcje, zwłaszcza o charakterze grzybiczym, bakteryjnym to należy skonsultować się z immunologiem klinicznym, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.