Co zrobić z przyjaciółką, która wiecznie się odchudza?

Rozmowy nie pomagają, w sumie to nic nie pomaga, ona cały czas dąży do ideału, a już jest za chuda... Nie wiem, co już robić?

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Bardzo dużo zależy od tego, w jaki sposób taka rozmowa jest przeprowadzona. Czy opiera się na zrozumieniu, wysłuchaniu, czy na przykład na wymuszaniu podjęcia leczenia. Nie napisała Pani w jakim wieku jest przyjaciółka, więc trudno mi doradzić coś konkretnie. Proszę przyjrzeć się jej relacjom w domu, z najbliższymi, jej problemom na innych płaszczyznach życia. Czy odchudzanie się może być wyrazem jakiejś potrzeby, której nie może zrealizować w inny sposób?

Jeśli przyjaciółka jest osobą niepełnoletnią, proszę przyjrzeć się jej relacjom z rodzicami. W jaki sposób się z nią komunikują, jaki ma z nimi kontakt? Anoreksja często pojawia się w rodzinach, w których panują problemy emocjoalne między poszczególnymi członkami rodziny. Często odchudzanie się jest wynikiem próby przejęcia kontroli nad swoim życiem. Wówczas radzenie przyjaciółce, aby przestała się odchudzać i by przytyła, będzie odbierane przez nią jak informację, że: a) jej zachowanie przynosi efekt (udało jej się przejąć kontrolę nad wagą i opanowac potrzebe jedzenia) oraz b) że coś znowu musi. Reasumując, jej destrukcyjne zachowania zostaną tym samym wzmocnione.

Proponowałabym podejść do problemu od strony przyczyny takiego zachowania (np. potrzeba kontroli, poczucie odrzucenia przez najbliższych), a nie jego bezpośredniego skutku (wychudzenie, wyniszczenie organizmu). Proszę zaproponować przyjaciółce pomóc w konkretnym problemie (na przykład: jak się lepiej dogadać z wymagającą mamą), przekonać ją, że możecie przynajmniej spróbować skorzystać z rozmowy z psychologiem, który mógłby jej wysłuchać i być może coś poradzić.

Pozdrawiam serdecznie, życzę powodzenia!