Zapytaj lekarza

7 3 6 , 4 7 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co zrobić z takimi wynikami badania na boreliozę?

Witam. Moje dziecko zostało ukąszone przez kleszcza ponad 2 lata temu (obecnie ma 11 lat). Nie było rumienia, lekarz nie przepisał antybiotyku.

W chwili obecnej nie ma większych objawów - za wyjątkiem stosunkowo często pojawiającego się bólu nóg (zwłaszcza w kolanach). Zrobiłam więc badania i wynik jest następujący: IgG - 3,25 (ujemny), IgM - 16,46 (wątpliwy). Proszę o poradę, co powinnam w tym stanie rzeczy zrobić.

Wróciłam właśnie od lekarza, który sam nie wie, jak ma interpretować te wyniki, odesłał mnie do poradni chorób zakaźnych. Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Wyniki badania Pani dziecka wskazują na możliwość aktualnie przebiegającego, świeżego zakażenia boreliozą. 2 lata temu nie doszło do zarażenia.

Swoiste przeciwciała klasy IgM pojawiają się po ok. 3-4 tygodniach trwania choroby, natomiast szczyt osiągają po ok. 6-8 tygodniach. IgG z kolei, wykrywane są po upływie 6-8 tygodni.W mojej opinii powinna Pani powtórzyć badanie za miesiąc.

Jeśli poziom IgM zwiększy się oraz pojawią się IgG, będzie to świadczyło o niedawnym zakażeniu Pani dziecka. Jeśli takiej zależności nie będzie - dziecko najprawdopodobniej nie miało kontaktu z boreliozą.

Lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy