Co zrobić z takimi wynikami badania na boreliozę?

Witam. Moje dziecko zostało ukąszone przez kleszcza ponad 2 lata temu (obecnie ma 11 lat). Nie było rumienia, lekarz nie przepisał antybiotyku.

W chwili obecnej nie ma większych objawów - za wyjątkiem stosunkowo często pojawiającego się bólu nóg (zwłaszcza w kolanach). Zrobiłam więc badania i wynik jest następujący: IgG - 3,25 (ujemny), IgM - 16,46 (wątpliwy). Proszę o poradę, co powinnam w tym stanie rzeczy zrobić.

Wróciłam właśnie od lekarza, który sam nie wie, jak ma interpretować te wyniki, odesłał mnie do poradni chorób zakaźnych. Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Wyniki badania Pani dziecka wskazują na możliwość aktualnie przebiegającego, świeżego zakażenia boreliozą. 2 lata temu nie doszło do zarażenia.

Swoiste przeciwciała klasy IgM pojawiają się po ok. 3-4 tygodniach trwania choroby, natomiast szczyt osiągają po ok. 6-8 tygodniach. IgG z kolei, wykrywane są po upływie 6-8 tygodni.W mojej opinii powinna Pani powtórzyć badanie za miesiąc.

Jeśli poziom IgM zwiększy się oraz pojawią się IgG, będzie to świadczyło o niedawnym zakażeniu Pani dziecka. Jeśli takiej zależności nie będzie - dziecko najprawdopodobniej nie miało kontaktu z boreliozą.

Lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty