Co zrobić, żeby chłopak nie zabił się przeze mnie?

W niedzielę 11.10.2009 roku zerwałam z chłopakiem. On nadal mnie kocha, ale ja już go nie kochałam od tygodnia. Byliśmy ze sobą prawie trzy miesiące i on zauważył, że coś jest nie tak... Nie powiedziałam mu tego, ale on wiedział, co się dzieje i teraz przez to chce się zabić. Nie wiem, co mam robić, a nie chcę, żeby się zabił. Wmawia mi, że ja go nadal kocham, a tak nie jest i chcę, żeby był szczęśliwy z kimś innym, a ja się nie nadaję do związku... Chciał też kupić mieszkanie dla nas, ale ja nadal się uczę, a on nie ma pracy... Co mam robić? Proszę o radę. Anna z Gniezna...

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Grożenie popełnieniem samobójstwa zawsze należy traktować poważnie
. Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza i jak najszybciej namówić byłego partnera na spotkanie z psychiatrą. Ma Pani prawo sama poinformować lekarza o zamiarach targnięcia się ukochanego na swoje życie.

Nawet jeżeli grożenie śmiercią miałoby się okazać jedynie próbą wywarcia na Panią presji do bycia w związku, jest to powodem do podjęcia psychoterapii. Jeżeli takie myśli pojawiają się obecnie, niewykluczone, że pojawią się w przyszłości. Aby temu zapobiec, bardzo ważne jest odkrycie źródła problemu.

Pozdrawiam serdecznie!