Co zrobić, żeby mój chłopak przestał pić?

Jestem z moim chłopakiem od ponad roku i od 7 miesięcy w ciąży. To była wpadka. Ale teraz oboje się z tego cieszymy... Wcześniej go zdradziłam... ale mi wybaczył... było wszystko dobrze. Tylko tak od 3 miesięcy zaczął regularnie pić, częściej spotykać się z kolegami. Na początku nie przeszkadzało mi to, ale jest coraz gorzej. Mieszkamy ze sobą, więc zabieram mu pieniądze, że jak wychodzi, żeby nic nie kupił. Ale i tak zawsze przyjdzie po piwie. Rozumiem, pić raz na jakiś czas. Potrafił sam usiąść przy mnie, wyciągnąć wódkę i pić. Przez to też zaczęło się psuć w naszym związku. On powiedział, że będzie pił, bo nie myśli o tym. Woli pić niż ćpać... Co z tym wszystkim zrobić?

ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
przede wszystkim powinna Pani porozmawiać ze swoim partnerem na temat jego zachowania i zachęcić go do leczenia. Problem z osobami uzależnionymi polega jednak na tym, że nie dostrzegają one problemu i nie chcą się poddać terapii, a bez motywacji osoby chorej w zasadzie niewiele można zrobić.
Jak sama Pani zauważyła, zabieranie pieniędzy partnerowi nie rozwiązuje problemu. Żadnych rezultatów nie przynosi również robienie wymówek, kłótnie, próby kontrolowania picia osoby uzależnionej. Nie należy również chronić partnera przed negatywnymi skutkami nadużywania alkoholu ani ukrywać tego faktu przed rodziną i przyjaciółmi.
Proponuję, żeby przede wszystkim zadbała Pani o siebie, ponieważ istnieje duże ryzyko wystąpienia współuzależnienia. Jest to bardzo powszechne zjawisko i warto, aby zapoznała się Pani z jego mechanizmem. Na początek może Pani przeczytać ten artykuł: współuzależnienie.
Dobrym pomysłem jest również zapisanie się do grupy wsparcia dla osób współuzależnionych. Tam zdobędzie Pani praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z piciem partnera, jak reagować, by nie pogłębić choroby. Znalazła się Pani w trudnej sytuacji, dlatego bardzo ważne jest, żeby teraz zatroszczyła się Pani o siebie i dziecko.
Życzę Pani powodzenia i pozdrawiam ciepło.